חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הוועדה לעידוד לימודי הפסיכומטריקה והנעת מהלך להכשרת אנשי סגל בכירים בתחום

שלום רב,

פסיכומטריקה היא תחום מחקרי העוסק בתיאוריה ובמתודולוגיה של מדידתם והערכתם  של כישורים, יכולות, תכונות, ידע ועמדות. תחום זה הוא שילוב של סטטיסטיקה, פסיכולוגיה, חינוך ומדעי המחשב. מדידה והערכה הם נושאים חשובים ביותר שמיושמים כמעט בכל תחומי החיים, ובפרט במערכת החינוך. באקדמיה הישראלית כמעט שאין כיום אנשי סגל בתחום של מדידה והערכה, אין כלל תכניות לימודים לתואר שני ושלישי בתחומים אלו ועל כן גם לא מתקיימת הכשרתו של דור מומחים חדש בתחום.

הוועדה לעידוד לימודי הפסיכומטריקה הוקמה במטרה להניע מהלך של הכשרת אנשי סגל בכיר בתחום, ואלו יוכלו בהמשך להיות המנוע לפיתוח תוכניות לימודים לתואר שני ושלישי ולהכשרת דור חדש של מומחים בפסיכומטריקה בארץ. הוועדה פועלת כיום בשני מסלולים, המתאפשרים הודות למימון של קרן פילנטרופית:

(א)   מסלול בחו"ל, שבו מוענקות מלגות ללימודי דוקטורט בחו"ל, קרוב לוודאי בארה"ב, באחד מהתחומים הבאים: מדידה והערכה בחינוך, פסיכולוגיה כמותית/מתמטית או פסיכומטריקה. פרטים על המלגה מופיעים כאן: tinyurl.com/ICAP-call

(ב)   מסלול ישראלי, שבו מוענקות מלגות לתלמידי דוקטורט בישראל שיבצעו מחקר בתחום פסיכומטרי, בהנחיה משותפת של איש סגל מהאוניברסיטה בעל זיקה לתחום, ופסיכומטריקאי בעל תואר שלישי מישראל. במסגרת המסלול הישראלי מפותחים ארבעה קורסים אשר יהיו חלק מהמסלול ואשר יוצעו לקהלים נוספים במסגרת לימודי תעודה שיוצעו מטעם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה (מאל"ו). פרטים על מלגה זו עתידים להתפרסם בקרוב.

אנו פונים אליכם משתי סיבות:

  1. פסיכומטריקה מתבססת על סטטיסטיקה ברמה גבוהה. אנו מעוניינים לעודד תלמידים עם רקע כמותי חזק להגיש מועמדות למסלולים המוצעים. נשמח אם תוכל/' לסייע בהפצת המידע הזה לתלמידים רלוונטיים במוסדך.
  2. במסגרת המסלול הישראלי אנו מקימים מאגר מומחים, שיוכלו לשמש כמנחים לדוקטורט או כמרצים לקורסים במסגרת לימודי התעודה. נשמח אם תשקול/תשקלי להצטרף לרשימת המומחים שבמאגר.

אנא העבירו את הודעה זו לאנשים אחרים שנושא זה עשוי להיות רלוונטי עבורם. נשמח לשמוע שאלות, הצעות והערות מכם: ICAP@nite.org.il.

בתודה, חברי הוועדה לעידוד לימודי הפסיכומטריקה

ד"ר אבי אללוף, מרכז ארצי לבחינות ולהערכה

פרופ' רות בייט-מרום, האוניברסיטה הפתוחה

פרופ' מיכל בלר, מכללת לוינסקי לחינוך

ד"ר צור קרליץ, מרכז ארצי לבחינות ולהערכה​

 

שתפו:

באותו נושא

ברכות לינקי ריטוב על זכייתו בפרס ישראל!

פורסם:

כנס "מחאה 2023 – שיח מחקרי ראשוני"

דילוג לתוכן