חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

‏‏פרופ' משה סיקרון ז"ל (2016-1928)

לצערנו, ב18.4.2016, נפטר פרופ' משה סיקרון, הסטטיסטיקן הממשלתי השני של מדינת ישראל בין השנים 1993-1972.

Sikron

פרופ' סיקרון החל את עבודתו בלמ"ס בהיותו סטודנט בשנת 1949 ואף הועסק כסוקר במפקד האוכלוסין הראשון שהתקיים שנה קודם, שנת קום המדינה. בתחילת עבודתו בלמ"ס עסק בעיבוד ובניתוח של נתוני המפקד הראשון יחד עם פרופ' בקי (הסטטיסטיקן הממשלתי הראשון) וד"ר בנימין גיל. בהמשך, הועסק פרופ' סיקרון במדור דמוגרפיה, ניהל את מדור העבודה וכיהן בתפקיד סגן מנהל הלמ"ס. במקביל לימד באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת תל אביב מגוון של קורסים וסמינרים על אוכלוסיית ישראל, על כוח העבודה והתעסוקה, על המבנה הכלכלי והדמוגרפי של המשפחה ועוד.

פרופ' סיקרון ייעץ למספר ועדות וגופים כגון הוועדה למדרוג הצפייה בטלוויזיה, הלשכה הסטטיסטית בגאנה בנושא מפקד האוכלוסין שהתקיים שם ב 1960, בחברת אגרידב (לפי הזמנת ה-OECD) בהכנת התכניות לפיתוח האי כריתים, הלשכה הסטטיסטית של קפריסין ועוד. בנוסף, היה חבר בוועדה הבין-לאומית לבדיקת פעילותו וארגונו של מכון ברוקדייל ישראל וחבר האיגוד הבין-לאומי לסטטיסטיקה (ISI) ובארגונים מקצועיים ישראליים ובין-לאומיים כגון האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה והאגודה הסוציולוגית הישראלית. פרופ' סיקרון היה חבר בהנהלה של כמה מכוני מחקר בישראל כגון מכון ירושלים לחקר ישראל, המכון הלאומי לחקר מדיניות בריאות, והיה חבר מערכת בכמה כתבי עת מקצועיים. פרופסור סיקרון פרסם מאמרים וספרים רבים בכתבי עת מקצועיים בארץ ובעולם – על אוכלוסיית ישראל, העלייה לישראל, כוח העבודה, מדדי מחירים, מתודולוגיה של סקרים סטטיסטיים ועוד. היה חבר פעיל בוועדת ההיגוי של סקר כח אדם בישראל שמבוצע על ידי הלמ"ס ובמועצה הציבורית לסטטיסטיקה.

במפגש שערך האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה ב 12.3.2007 סקר פרופ' סיקרון מגמות בסטטיסטיקה הרשמית (קישור למצגת) בהרצאה מרתקת שהמחישה עד כמה היה מעודכן, בקיא בבעיות ואיש חזון שראה קדימה. החיבור בין הידע המרשים, הצרכים בהווה ובעתיד והכוונת הדרך לצעדים הבאים היוו שילוב מיוחד במינו של אחד מהאבות המייסדים לסטטיסטיקה בישראל. הוא יחסר לנו מאוד.

יהי זכרו ברוך.

שתפו:

באותו נושא

ברכות לינקי ריטוב על זכייתו בפרס ישראל!

פורסם:

כנס "מחאה 2023 – שיח מחקרי ראשוני"

דילוג לתוכן