חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרופ' יואב בנימיני – עם היבחרו לאקדמיה הלאומית למדעים

אנו מברכים את חברנו פרופסור יואב בנימיני עם התמנותו כחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ההכרה שהמדינה ומדעניה נותנים לחוקריה המובילים בקו הראשון.

פרופסור יואב בנימיני, חתן פרס ישראל בכלכלה וסטטיסטיקה לשנת 2012, למד לתואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית, ולתואר שלישי באוניברסיטת פרינסטון, בה כתב תזה על חסינות מבחן-t בהדרכת פרופסור פטר בלומפילד. הוא הצטרף לסגל אוניברסיטת תל אביב ב-1981. פרופסור יואב בנימיני הוא סטטיסטיקאי המשלב בעבודתו פיתוח תיאורטי של שיטות חדשות  עם יישום בתחומי מדע שונים. נושא המחקר העיקרי שלו מזה שנים רבות הוא בתחום ההשוואות המרובות. שיתוף פעולה פורץ דרך של פרופסור בנימיני עם פרופסור יוסף הוכברג ז"ל הביא ב-1989 להצעת קריטריון חדשני לבחינת המובהקות הסטטיסטית של תגליות מדעיות, "שיעור התגליות השגויות" (False Discovery Rate, FDR), המבטיח חסם נתון לממוצע שיעור התגליות השגויות ביחס למספר הכולל של תגליות. רעיון מהפכני זה נתפס על ידי רבים מהעוסקים בתחום ההסקה הסטטיסטית כסטייה דרסטית מהמקובל, ונתקל בהתנגדות עזה. נדרשו חמש שנים עד שהתקבלה לפרסום ב-1995 גרסה פשוטה, הידועה כשיטת BH.

באמצעות מאמציו ומחקריו, הצליח פרופסור בינימיני לעורר עניין רב ברעיון, שהתפתח לנושא מרכזי במחקר הסטטיסטי, בו משתתפים מדענים מובילים בעולם, חלקם בשיתוף עם פרופסור בנימיני. יחד עם תלמידו פרופסור דניאל יקותיאלי פרסם ב 2001 מאמר תיאורטי המרחיב את יעילות השיטה לבעיות מעשיות בתחומים רבים, אותה הרחיבו לבניית רווחי סמך מרובים. כיום השיטה מופעלת בענפי מחקר רבים, כמו מחקר הגנום (Microarray) וחקר המוח (fMRI), המחייבים התייחסות בו זמנית למספר רב של מסקנות אפשריות העולות מן הניסוי. שיטת BH הפכה להיות אחת משיטות הניתוח הסטנדרטיות המשמשות בחבילות התוכנה המובילות.

במקביל, חבר פרופסור בנימיני למחקריו של פרופסור אילן גולני מהחוג לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, שיתוף פעולה פורה שזוכה לתמיכה רבה מצד קרנות מחקר בארץ ובעולם (NIH, ISF, BSF, ERC, ), והביא למספר רב של פרסומים בעיתונות המובילה בתחומי הביולוגיה החישובית, התנהגות בעלי חיים ומדעי המוח. בין הנושאים שנחקרו נמצאת הבעיה החשובה של ההדירות (replicability) של תוצאות מחקרי התנהגות במעבדות שונות. לבנימיני שיתופי פעולה מתמשכים נוספים עם חוקרים בתחומים אחרים כגון גיאוגרפיה, רפואה וכלכלה, בהם הוא מפתח שיטות לניתוח נתונים.

פרופסור בנימיני הדריך עד כה עשרות תלמידי מוסמך ודוקטורט ומספר מתלמידיו הם חברי סגל באוניברסיטאות מחקר בארץ. בנוסף לעבודתו המדעית בנימיני מעורב מאד בפעילות ציבורית בקהילה הסטטיסטית. הוא שימש כנשיא האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה בשנים 2007-2009, ובתקופה זו ארגן והרצה בסדנאות מטעם האיגוד. הוא משמש כחבר המועצה הציבורית לסטטיסטיקה, והיה חבר בוועדה המרכזת המנהלת את פעילותה. הוא חבר וועדת ההיגוי לניסוי ישראל 4 להגברת המטר של הרשות הארצית למים וביוב, וחבר המועצה המדעית המייעצת לרשות הארצית למדידה והערכה שבמשרד החינוך מאז הקמתה. הוא חבר בב"ס סגול למדעי המח, מרכז ספרא לביו-אינפורמטיקה, האיגוד האמריקאי לסטטיסטיקה, המכון לסטטיסטיקה מתמטית והאיגוד הביומטרי הבינלאומי.

פרופסור יצחק מלכסון, אוניברסיטת תל אביב
נשיא האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה

שתפו:

באותו נושא

ברכות לינקי ריטוב על זכייתו בפרס ישראל!

פורסם:

כנס "מחאה 2023 – שיח מחקרי ראשוני"

דילוג לתוכן