פרס ע"ש יוסף פוטר בתחום הסטטיסטיקה

הפרס ע"ש ד"ר יוסף פוטר מוענק מידי שנה על ידי האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה עבור עבודה לקראת תואר מסטר או דוקטור מצטיינת בסטטיסטיקה.

ד"ר יוסף פוטר נולד בשנת 1922 בלבוב שבפולין, שם גדל ולמד בבית הספר היסודי. בשנת 1934 עלה עם משפחתו לארץ ישראל. התגורר בחיפה ולמד בבית הספר הריאלי. בשנים 1941-1948 למד מתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים וסיים תואר שני. בשנים 1949-1953 למד לדוקטוראט מתמטיקה וסטטיסטיקה בארה"ב, באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. את התואר, בהנחיית ג'רזי ניימן, סיים בשנת 1953, בנושא: “Contributions to Sampling Theory and Non Parametric Hypothesis Testing”.

עד לשנת 1955 לימד באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. בשנת 1955 חזר לארץ והחל לעבוד בתחנה לחקר החקלאות, ברחובות.

יוסף פוטר הקים את המחלקה לסטטיסטיקה במכון וולקני, יש מאין. הוא היה היועץ לחוקרי מכון וולקני בתחום תכנון הניסויים ובמיוחד הנחה את החוקרים לחשיבה מדויקת לתכנון וניתוח נכון של ניסויים חקלאיים. דרש מהחוקרים התבוננות בתוצאות ובחינת משמעותם של הערכים שהתקבלו. תורתו הייתה בבחינת אורים ותומים.

החל משנות ה- 60 היה שותף למחקרים חקלאים שנעשו בנושאים: השפעות לטווח ארוך בנושא דישון השקיה ושימוש נכון בדשנים. השפעת הגשמים על יבול החיטה בנגב לאורך שנים. תכנון ניסויים בנושאי מחקר פיטופתלוגים ושל בעלי חיים ועוד.

עם התפשטות האוטומציה והמחשוב, יוסף חשש שהשלב של החשיבה יעלם ולכן כתב תוכניות "טרום ניתוח" המסכמת את הנתונים ומאפשרת לבדוק הנחות יסוד ורק לאחר מכן לבצע את הניתוח במחשב.

מאמריו הרבים והמצוינים התבססו על עובדות שהתעוררו בעבודותיו עם החוקרים. יוסף פוטר התפרסם כבעל מקצוע מעולה היורד בחריפות שיכלו לשורשי הבעיות ומגיע לפתרונות.

בשנים 1955-1982 ד"ר יוסף פוטר ניהל את המחלקה לסטטיסטיקה ותכנון ניסויים.

ד"ר יוסף פוטר לימד באוניברסיטה העברית, הדריך סטודנטים לתואר שני ושלישי בנושאי מתמטיקה וסטטיסטיקה. מילא תפקידי יעוץ בתחומים שונים במינהל.

היה חבר מערכת כתבי העת שהמכון הוציא, עזר בעריכה ומצא תמיד פתרונות חכמים לבעיות.

כישרונו וחריפות שכלו חיפו על נכותו הפיזית שנבעה ממחלת שיתוק מוחי מלידה. "איזה כוחות רצון נפשיים ואחרים היו דרושים כדי להביא להישגיך הרבים, לא ניתן כלל להעריך" (מדבריו של חובב טלפז).

בהיותו בן 63 נפגע יוסף בתאונת דרכים קשה ולאחר חמש שנים של מאבק, בשנת 1990 נפטר.

תיאור פועלו של ד"ר פוטר נערך על ידי עמליה ברזילי, ומובא כאן באדיבות מינהל המחקר החקלאי, מרכז וולקני.

דילוג לתוכן